Dieta ketogenna – co trzeba wiedzieć?

Jakiś czas temu coraz większą popularność zyskuje dieta ketogeniczna. Stosowanie jej zasad sprawia, iż organizm przestawia się na odżywianie ketonami, czego skutkiem jest redukcja masy ciała. Elementarną zasadą przy stosowaniu diety ketogenicznej jest spożywanie bardzo niewielkich ilości węglowodanów.

Jest to także dieta wysokotłuszczowa. Co interesujące, posiłki są mniej obfite, ale bardziej syte, co wynika z tego, że ze spalania 1g tłuszczu otrzymuje się 9kcal energii. To zdecydowanie więcej niż w sytuacji białka, którego spalanie daje wyłącznie około 4kcal. W związku z czym podczas stosowania nie odczuwa się głodu, nie dopadają nas też ataki wilczego apetytu w środku nocy.
Dostarczanie do organizmu niewystarczającej ilości węglowodanów powoduje, że poszukuje on alternatywnego źródła energii. Należy podkreślić, że zasadniczym źródłem energii w warunkach normalnych jest glukoza, czyli monosacharyd magazynowany w organizmie w postaci glikogenu. Gdy kończą się zapasy cukrów, organizm musi korzystać z innego źródła, którym stają się ciała ketonowe wytwarzane z komórek tłuszczowych w wątrobie. Jest to więc dieta, dzięki której nasz organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej. Efektem jest oczywiście utrata zbędnych kilogramów. Co istotne, jest to dieta, które pełni funkcje terapeutyczne.
Wspomaganie leczenia
Jak wykazały badania, dieta oparta na spożywaniu niewielkich ilości węglowodanów a także dużych ilości tłuszczów wspomaga terapię różnorakich odmian epilepsji. Zmniejsza częstotliwość występowania ataków padaczkowych. Nie odkryto jeszcze mechanizmu działania, niemniej jednak naukowcy przypuszczają, że jest to związanie ze zwiększoną produkcją czynnika hamującego aktywność komórek nerwowych oraz podniesieniem progu drgawkowego, co sprzyja zmniejszeniu częstości epizodów padaczkowych. Dieta keto uruchamia również procesy sprzyjające ochronie komórek nerwowych przed degradacją, dlatego wiąże się spore nadzieje z możliwością jej stosowania u pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne tj. choroba Parkinsona i Alzheimera, w których dochodzi do obumierania neuronów w obszarach mózgu odpowiedzialnych za funkcje poznawacze tj.: pamięć, koncentracja czy mowa. Warto więc podjąć keto wyzwanie i sprawdzić, jak ta dieta wpłynie na nasze zdrowie.
Warto sprawdzić: keto przepisy.