Zmiany w Polskiej blogosferze

Jak zmieniała się Polska blogosfera

Blogowanie było jednym z symboli rewolucji internetowej i właściwym dowodem na to, że globalna wraz ze wszystkimi możliwościami, jakie oferuje, stała się wreszcie dostępna dla wszystkich ludzi. Początki blogosfery w niczym nie przypominały natomiast tego, jak wygląda ona dziś. A że od tamtych wydarzeń minęło już ponad dwadzieścia lat, warto przypomnieć pierwsze lata blogowania w Polsce i odbyć sentymentalną podróż po najważniejszych wydarzeniach.

Pierwsze blogi internetowe polskojęzyczne zaczęły pojawiać się pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Z początku były to prywatne domeny twórców i jako takie dostępne były tylko dla osób dysponujących sprzętem i umiejętnościami wystarczającymi do tego, aby własną pracą założyć oraz prowadzić stronę www. Wraz z pojawieniem się pierwszych portali ogólnotematycznych takich jak onet.pl, wp.pl czy Interia, blogowanie stało się na prawdę dużo prostsze. Nie były już bowiem konieczne kwalifikacji informatyczne, a cały proces ograniczał się do wyboru nazwy bloga (która bez wątpienia stawała się częścią jego adresu) , a ponadto kilku kliknięć niezbędnych do wyboru szaty graficznej i innych parametrów.

To sprawiło, że na początku tego stulecia w polskiej części globalnej sieci aż zaroiło się od blogów. Znakomita większość z nich czytana była jedynie przez znajomych autorów i dotyczyła ich prywatnego życia, przybierając zwyczajnie formę pamiętników, do których dostęp można było uzyskać online. Pomiędzy rosnącej ilości blogerów znaleźli się jednak twórcy obdarzeni lekkim piórem i charyzmą, których wpisy czytało coraz większa ilość osób. Dobrą okazję do wypromowania swoich towarów wyczuli wówczas reklamodawcy, dając początek erze komercyjnego pisania bloga i zarabiania na tym, co do tej pory rozpatrywane było wyłącznie i tylko w dziale hobby.

Kolejnym przełomem w historii blogosfery było pojawienie się blogerów specjalizujących się jednej, konkretnej dziedzinie i uchodzących za ekspertów. To spowodowało, że blogi internetowe bardzo szybko przestały być kojarzone tylko i jedynie z internetowymi pamiętnikami dla garstki znajomych, stając się platformą do podzielenia się z innymi własną pasją i to bez względu na to, czy chodziło o długodystansowe podróże rowerowe, szydełkowanie, pieczenie chleba, stolarkę, mechanikę samochodową, architekturę czy programowanie. Dla każdego bowiem znalazło się miejsce w blogosferze, a pisanie bloga internetowego dosłownie na najbardziej niszowe tematy przestało już dziwić. Blogosfera zmieniła się do tego stopnia, że dziś to właśnie oryginalna tematyka w największym stopniu wpływa na sukces danego bloga online.