W jaki sposób stworzyć dobrego bloga

Blog - wybór tematu

Blogowanie staje się coraz bardziej popularną formą zarabiania gotówki. Decydują się na nią przede wszystkim uczniowie i studenci, licząc na intuicyjny dodatkowy zarobek. Blogowanie to również domena kobiet w ciąży, na urlopie macierzyńskim, osób niezdolnych do pracy fizycznej z powodu różnorakich niepełnosprawności – ale nie tylko.

Wielu biznesmenów zakłada blogu w celu budowania marki osobistej, promowania własnej firmy czy działalności gospodarczej. Zarobek na samym blogu internetowym w tym wypadku nie jest konieczny – zasadniczym zadaniem staje się bowiem rozkręcenie innego biznesu.
Sposobów zarabiania na blogu jest mnóstwo. Zaczynając od linków i sieci afiliacyjnych, dzięki którym możemy uzyskać przychód za wygenerowaną sprzedaż. Jednak, aby zarabiać na tego rodzaju programach, trzeba tworzyć spore zaufanie czytelników, którzy są skorzy kupić polecane przez moją firmę produkty.
Innym sposobem zarabiania dzięki pisaniu bloga internetowego jest treść sponsorowany. Dostajemy produkt, którego recenzję albo przeznaczenie mamy zaprezentować w tekście na blogu internetowym, a w znaczącej liczbie przypadków także w innych media społecznościowech – na naszym profilu na Facebooku , a dodatkowo Instagramie. Tego typu współprace zdarzają się dość w znaczącej liczbie sytuacji, natomiast wymogiem jest duża liczba czytelników. Również od liczby osób odwiedzających naszego bloga online zależy wysokość opłaty za tego rodzaju promocję. Im bardziej rozpoznawalni jesteśmy w świecie blogosfery, tym bardziej korzystne oferty dostajemy od zleceniodawców.
Niestety, mniejsi blogerzy bardzo często otrzymują tylko zapłatę w formie barteru – na przykład recenzenci książkowi otrzymają książkę na własność w zamian za recenzję. Jest to niedużo korzystne dla blogera, chociaż wciąż są osoby, które się na taki system godzą.
Jednym z bardziej wymagających (ale w większości przypadków najbardziej skutecznym) sposobem zarabiania na blogu internetowym jest sprzedaż własnego produktu, np. kursu czy ebooka. Jeżeli mamy dużą liczbę zaangażowanych czytelników, a także pomysł na bardzo ciekawy produkt – warto spróbować! Praca nad takim projektem zajmuje na prawdę dużo czasu, niemniej jednak opłaca się najbardziej ze wszystkich podanych powyżej możliwości. Warto przed wypuszczeniem produktu przeprowadzić ankietę wśród czytelników – czy byliby skłonni do zakupu , a dodatkowo czego konkretnie oczekują.
Istnieją też inne sposoby zarabiania na blogu, ale te opisane wcześniej są najbardziej popularne. O ile myślisz o założeniu i prowadzeniu własnego bloga internetowego – warto spróbować! Jest to inwestycja, która wprawdzie pochłania na prawdę dużo czasu, ale zwraca się później w postaci własnej społeczności odbiorców i renomy w świecie internetu.