Prowadzenie bloga na przestrzeni lat

Blogosfera na przestrzeni lat

Wszelkiego rodzaju blogi są dziś powszechnym elementem polskiej części internetu. Z początku prowadzone wyłącznie przez garstkę zapaleńców – pośród których najwięcej było młodzieży – dziś prowadzone są przez największe światowe firmy, a najbardziej wpływowi blogerzy mogą liczyć na kontrakty opiewające na bardzo wysokie, sięgające nawet kilkuset tyś. zł kwoty. A jako że blogi internetowe dzisiejsze są w polskim internecie od ponad dwóch dekad, warto przybliżyć sobie ich historię i wskazać najbardziej przełomowe momenty w dziejach polskiej blogosfery.

Za początek blogowania w naszym kraju uznaje się rok tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty siódmy, kiedy powstała pierwsza strona zawierająca internetowy gazetę jej posiadacza – ten natomiast nie słyszał wówczas o blogach (nazwa wywodzi się z języka angielskiego – web log), zatem nie utożsamiał się zbyt z opisywanym nurtem. Na pojawienie się jego następców nie trzeba było jednakże długo czekać, bo już po kilku miesiącach w polskim i internecie zaczęły pojawiać się strony z dziennikami i pamiętnikami twórców. Wkrótce z zachodnich krajów dotarł do nas trend blogowania, a największe wówczas portale internetowe udostępniły swoim użytkownikom narzędzia pozwalające na blogowanie bez konieczności posiadania kwalifikacji takich jak kodowanie HTML czy obsługa serwerów.

Pierwsze polskie blogi nie skupiały wokół siebie szerokich rzesz czytelników. Były bowiem kierowane przede wszystkim do znajomych autorów i wyłącznie nieliczne były czytane przez większe ilości osób. Te drugie z w pewnych przypadkach przekształciły się w miejsca z swoją publicznością, których autorzy pełnili funkcje opiniotwórcze. Ten trend zbiegł się też z innym – rozwojem blogów tematycznych. Były one prowadzone przez profesjonalistów w swoich dziedzinach i dotyczyły najróżniejszych tematów. Do dziś działają blogi poruszające takie tematy jak rozmaite dyscypliny sportu, różnego rodzaju rzemiosło, rękodzieło i hobby, podróży po różnych regionach Polski i świata, sztuka, literatura, komiksu, wydarzenia lokalne czy sporo innych. Co istotne, dla twórców wielu z nich blog jest priorytetowym sposobem na życie i kluczowym źródłem uposażeń.

Ostatnie lata przyniosły też inny trend – a mianowicie coraz częstsze zastosowanie środków wyrazu innych niż pisanie bloga internetowego. Dzisiejsi blogerzy bardzo chętnie sięgają bowiem po narzędzia do tworzenia filmów wideo (które najczęściej publikowane są przez nich na YouTube), a również sposobów proponowane przez media społecznościowe, na czele z Instagramem i multifunkcjonalnym Facebookiem, a także w nieco mniejszym stopniu, mikroblogowym Twitterem.