Nowoczesne technologie – instalacje fotowoltaiczne

Branża energetyczna już od dłuższego czasu przechodzi dużą konwersję. Była ona nieunikniona. Zasoby nieodnawialnych źródeł energii takich jak węgiel kamienny czy brunatny bardzo szybko się kurczą, a zapotrzebowanie energetyczne nieustannie rośnie.

Poszukiwania rozwiązania tego globalnego problemu doprowadziły do opracowania i wdrożenia systemów opartych na źródłach energii, które odnawiają się w niedługim czasie. Takimi odnawialnymi źródłami energii są: Słońce, wiatr a także woda, a wnikliwie jej ruch, przykładowo wody rzecznej czy fal morskich.
Technologie wykorzystujące Słońce
Energia Słońca stwarzbyt ogromne sposobów dla rozbudowy systemów energetycznych. Aktualnie na rynku funkcjonują dwa rozwiązania dostępne dla każdego, kto preferuje zainwestować w ekologiczne systemy, które stosownie skonfigurowane z zapotrzebowaniem energetycznym gospodarstwa domowego pozwalają na spore oszczędności w budżecie domowym. Jednym z nich są kolektory słoneczne. Kolektory wykorzystując energię promieniowania słonecznego, wytwarzając ciepło, które może być wykorzystane do podgrzewania wody. W ten sposób płacimy mniejsze rachunki za ciepłą wodę. Trzeba natomiast pamiętać, że ażeby solary działały wydajnie, muszą być instalowane w miejscach bardzo dobrze nasłonecznionych. Spore znaczenie ma więc lokalizacja budynku, czyli etap jego zacienienia. Drugim wyjściem bazującym na energii Słońca są panele fotowoltaiczne. Z wyglądu bardzo przypominają kolektory słoneczne i tak realnie znacząca większość z nas myli je ze sobą, natomiast działają przeciwnie, a mianowicie przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, która może być użyta w dowolnym celu przez każde urządzenie działające na prąd, przykładowo telewizor czy komputer. Dzięki tej technologii możliwe jest uniezależnienie się od dostaw prądu sieciowego. Dokładnie tak samo jak w sytuacji kolektorów instalacje fotowolaiczne wymagają odpowiedniego miejsca. W internecie dostępne są kalkulatory pozwalające wycenić opłacalność inwestycji. Wystarczy podać podstawowe dane dotyczące stopnia nasłonecznienia czy nachylenia dachu. Nie należy się natomiast przejmować, gdyż o ile nasz dach nie jest właściwym miejscem na montaż paneli, można je instalować również na niezależnych konstrukcjach. Takie stosuje wiele przedsiębiorstw.
Źródło: panele fotowoltaiczne piaseczno.