Elementy dekoracyjne – sztukateria

Cudownie urządzone wnętrza są nie tylko i wyłącznie funkcjonalne, niemniej jednak także wygodne i zwyczajnie lubimy w nich przebywać. Warto więc planując remont wziąć pod uwagę elementy dekoracyjne, które nie tylko upiększają pomieszczenia, niemniej jednak pełnią również ważne funkcje, na przykład maskują poprowadzone przewody na ścianie czy pod sufitem. Na prawdę często wybierane są elementy dekoracyjne zaliczane do tak zwanej sztukaterii.

Warto mieć na uwadze o tym, że sklep ze sztukaterią to w głównej mierze szeroki wybór listew przyściennych czy podsufitowych, które nie tylko i wyłącznie powiększają optycznie pomieszczenia, niemniej jednak również maskują różnego rodzaju niedoskonałości.
Sztukateria – co trzeba wiedzieć?
Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach sztukateria zyskała większą popularność, bardzo często zauważa się elementy dekoracyjne nie tylko w pomieszczeniach komercyjnych, niemniej jednak również w mieszkaniach czy domach prywatnych. Trzeba podkreślić, że sztukateria do wnętrza wykonywana jest z gipsu, który stanowi materiał lekki, ekologiczny, jak także niepalny. Dzięki tym właściwościom jest to materiał idealny do tworzenia nieraz bardzo finezyjnych oraz nieprostych kształtów, które możemy zauważyć na przykład w rozetach, czyli popularnych elementach sztukaterii, która z powodzeniem stosowane są np w salonach. Jednakże sztukateria zewnętrzna wykonywana jest ze styropianu, który pokryty jest specjalną ochronną warstwą polimerową, która chroni takie elementy przed niekorzystnym działaniem czynników umiejscowionych na zewnątrz, a więc przed działaniem promieniowania UV, ale też deszczu, śniegu czy wysokich temperatur. Co za tym idzie, elementy sztukaterii wykonane z takich materiałów odznaczają się trwałością i zachowują swój oryginalny wygląd przez bardzo długie lata zdobiąc ściany budynków. Należy również wspomnieć o tym, że listwy ozdobne są dostępne w różnorakich wariantach, a więc będziemy mieli spory wybór. W gronie innych popularnych elementów sztukaterii należy wyróżnić rozety, fasety ozdobne, dekoracyjne konsole, jak również listwy ścienne czy listwy umieszczone pod sufitem. Wszystkie te elementy wykonywane są ze starannością o właściwie każdy detal, a zatem wspaniale prezentują się w pomieszczeniach, jak także na elewacji budynku, dlatego są często wybierane.

Polecana strona: profile elewacyjne.